Мережевий маркетинг: власний бізнес чи комерційний культ?

Мережевий маркетинг

На написання цієї статті мене надихнула чергова розмова із учасником мережевого маркетингу, який, шукаючи “підприємливих людей до співпраці в міжнародному проекті”, написав мені повідомлення в соціальній мережі. Я, звісно, погодився, але із умовою, що це не піраміда і не мережевий маркетинг. На таку ремарку мій співрозмовник почав виправдовуватися, пояснюючи, що ні у фінансових пірамідах, ні у мережевому маркетингу немає нічого поганого. В кінці повідомлення хлопчина дорікнув мені, що якщо я не хочу співпрацювати із одною з найбільших компаній світу, то можу і дальше ходити на роботу.

Не можу сказати, що ця розмова була для мене несподіванкою, чи хоча б чимось новим, але щось мене зачепило. Тому я вирішив на основі свого досвіду дати собі і тобі, шановний читачу, відповідь на питання, чому я противник мережевого маркетингу.

Ідея мережевого маркетингу чудова: замість того, щоб платити за рекламу продукції, компанія віддає ці гроші простим людям, які рекламують та поширюють продукцію. І, як завжди, ідея чудова, а от на практиці все не так добре. Часто методи продажу мають психологічно-насильницьких характер, а продукція чи послуга компанії має багато дешевших аналогів на відкритому ринку. Навіть в утопічному випадку, коли і продукція класна і ненав’язливе її поширення, практика роботи в мережевій компанії може накласти негативний відбиток на психіку людини. Я склав короткий список того, що в мене викликало незадоволення, а інколи обурення під час співпраці із компаніями мережевого маркетингу.

Мережева компанія може виявитися фінансовою пірамідою.

Часто продукція можe бути лише зовнішнім маскуванням фінансової піраміди. Цей факт інколи важко розпізнати. Як це зробити читайте у статті Як відрізнити мережевий маркетинг від фінансової піраміди.

Психологічні маніпуляції.

На регулярних “семінарах” компаній мережевого маркетингу часто використовують елементи психологічної маніпуляції, щоб приглушити у людях критичне ставлення до всього що відбувається. Мені особисто доводилося бути свідком маніпуляції із використанням псевдо-логіки. В одній мережевій компанії яскраво був виражений культ “топ-спонсорів”, яких всі повинні були вітати оплесками і стоячи. При цьому людей мотивували тим, що хто плескає, той стане “срібним президентом”(своєрідний статус у компанії). Хоча, якщо тверезо мислити, то жодного логічного зв’язку між першим і другим твердженням немає.

“Бомбардування любов’ю”.

Новачків, як правило, засипають компліментами, оплесками та нетиповою для буденного життя надмірною увагою. Тому у людей, які отримали таку приємну психологічну підтримку, часто виникає бажання знову і знову відвідати зустрічі, щоб отримати нову порцію приємних емоцій.  Такий стан людини психологи оцінюють як залежність, а відвідини “семінарів” стає для людини своєрідним наркотиком, для отримання якого дистриб’ютори готові йти на різноманітні жертви, в тому числі і фінансові.

Комерційні культи.

У багатьох компаніях мережевого маркетингу культивується комерційні культи грошей, успіху, статусу в компанії і т.п. Людям нав’язують певний шлях до багатства, для досягнення якого потрібно збільшувати власну мережу, продавати більше продукції і т. д. В особливо важких випадках завербовані люди віддають сімейні заощадження, продають автомобілі, щоб, вклавши гроші у продукцію компанії, дальше іти по дорозі до примарного успіху.

“Перестань працювати на дядю, працюй на себе”.

Цю заїжджену фразу використовують, мабуть, у всіх компаніях мережевого маркетингу, опираючись на квадрант грошового потоку Роберта Кіосакі. Коли ззовні подивитися на такі компанії, то складається враження, що саме тут я можу нарешті працювати на себе і розвивати власний “бізнес”. Власна мережева структура, свої дистриб’ютори, від яких отримуєш комісії – чим не власний бізнес? Але якщо добре придивитися на мережевий маркетинг, то кожен дистриб’ютор також працює на дядю! Стратегічні цілі “вашого” бізнесу визначає дядя. Стратегію ціноутворення контролює дядя. Спектр продукції залежить від дяді. Ваші особисті бізнес інтереси залежать від дяді, і від того як довго він буде готовий виконувати перед вами свої обіцянки. Якщо раптом дядя вирішить припинити роботу мережевої компанії, то і ваш “бізнес” піде коту під хвіст. Як свідчить статистика, тільки 3% всіх дистриб’юторів мережевих компаній досягають успіху та стабільного високого доходу. Чи на надто великі бізнес-ризики?

Зміщення системи людських цінностей.

Що ви відчуваєте коли знайомитеся із новою людиною? Зацікавленість до неї, її життя, діяльності, поглядів на життя… Натомість, багато членів мережевого маркетингу бачать у людях лише потенційних учасників їхньої структури. Для них кожна людина – це не більше, як засіб збагачення, а всі розмови та бесіди рано чи пізно перейдуть у площину діяльності мережевої компанії. Дистриб’ютори проходять спеціальні тренінги, на яких вчать як потрібно вдягатися, розпочати розмову, щоб людина зацікавилася вашою пропозицією. Інколи свідомо чи несвідомо такі люди використовують психологічні методи маніпуляції та техніку НЛП(нейролінгвістичного програмування). І як за таких умов можна говорити про якусь щирість у стосунках?

Звісно, що зі всього можна взяти і позитивний досвід. У мережевих компаніях ви можете потренувати комунікабельність, краще освоїти фінансові закони, розширити власний кругозір та отримати неоціненний життєвий досвід. Якщо ви досягли успіху у мережевому бізнесі, прийміть мої щирі привітання! Працюйте, розвивайтеся і найголовніше, думайте і аналізуйте все, що вам говорять і просто залишайтеся людиною.

Оцінка статті:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Голосів:13, Середня оцінка: 5.00 із 5)
Loading ... Loading ...

Схожі статті:

 • http://twitter.com/Ostapiv Volodymyr Ostapiv

  Мережевий маркетинг – скоріше якась своєрідна релігія.

 • http://www.facebook.com/orest.zub Orest Zub

  Гарна стаття
  Дякую
  Я постійно досліджую і активно використовую різноманітні способи заробітку он-лайн, що допомагає мені подорожувати по 100 днів на рік.
  Наразі придивляюся і до МЛМ, оскільки деякі мої знайомі з цього живуть і дуже задоволені.

 • Zina

  Якщо так дивитись вам особисто ніхто не заважае бути чесною людиною і працювати чесно ставитись до людей щиро справа тут не в маркетигу а в особах ви в своій структурі робіть те що вам потрібно в лінійному бізнесі шахрайства набагато більше Не ображайтесь на деяких маніпулюючих осіб йдіть собі далі і покажіть приклад чесності і порядності не обовязково повторювати те що вам неподобаеться.Для зла достатньо щоб хорощі люди нічого не робили.

 • Діма

  Але треба вважати, щоб не втягнутись і не попасти на якись “лохотрон”

 • Ігор Маркевич

  Автор, не хочеться “умнічати”, як в цій статті, скажу одним словом, правильно – йди працюй по 8 год в день, там від дяді нічого не залежить. Кумедні ви люди!!!

 • http://how-to-do.org/ Andr1y

  Що саме у Вас викликало таке обурення? Можливо, із одним із висловлених у статті тверджень ви не згідні?
  Я працюю на дядю і отримую за це гроші. Але я називаю речі своїми іменами. Але, на жаль, це не завжди роблять представники ММ…

 • Надя

  Це один із типів людей, які бояться зрушити змістя. Не буде так, що всі будуть працювати в мережевому маркетингу, тому що ця справа для сильних , цілеспрямованих, впертих людей. У кожної людини є свій вибір і тільки вона вибирає, як жити на її думку правильно. Комусь потрібно вирощувати картошку, або працювати на таксі і так далі. , адже ці послуги нам також потрібні людям які працють в Мережевому маркетингу. Ми вам дуже вдячні, що ви працюєте на дядю і надаєте нам послуги.

 • Петро

  Стаття суб’єктивна та короткозора. Ганьба автору, який не розуміє про що говорить

 • http://how-to-do.org/ Andr1y

  Ви правильно сказали, що не всі можуть працювати в Мережевому маркетингу. І, як я писав у статті, що лише 3% всіх, хто приходить в такі компанію досягають успіху.
  На жаль, цього ніхто не говорить про це людям, які приходять вперше в мережеві компанію. Чомусь всіх новачків намагаються переконати що лише в цій компанії вони досягнуть успіху.
  А людям потрібно працювати в ММ. Бо про що я тоді буду статті писати :)

 • http://how-to-do.org/ Andr1y

  Із яким із вищенаведених пунктів ви не згідні і чому?

 • Олександр

  Ви міряєте всіх МЛМників одним мірилом.

 • Iri

  Хороша стаття. Досить точне і об’єктивне описання того, що не може бути прийнятим самими представниками ММ. Особливо точно сказано про “бомбардування любов’ю ” що і є в даному випадку психологічною маніпуляцією. Дуже точно зазначив автор статті “виживають найсильніші”, а інші просто доповнюють і губляться в масі.
  Значна кількість моїх знайомих залучені у ММ “herbalife”. Деякі з цих знайомих просто лякають відданістю своїй компанії. Присутність на семінарі це святе, навіть якщо доводиться їхати в інше місто чи навіть країну. Звичайно ж всі витрати, для того щоб отримати “нову порцію любові”, почути як ‘світле майбутнє’ на них чекає і які вони особливі, оплачуються самостійно. Це як добровільно-примусово,адже якщо хочеш світле майбутнє – відвідайте семінар, а якщо хоч один пропустив- то все пропало,ти вибився із колії.
  Та все ж, незалежно від вище сказаного, кожен має право на роботу, яка йому подобається. Кожен робить те що може і вміє, незважаючи на те який дядя задіяний у профіті. Адже робота є, а все інше це все другорядні речі. Проте кожну роботу треба робити з розумом і не дозволяти втягати себе на таку глибину з якої виходу вже не буде. Але це вже питання стійкості характеру.


WordPress: 18.04MB | MySQL:41 | 0.306sec