Правильний догляд за хом’яками

Якщо ви вирішили завести хом’ячка, то слід спочатку зважити всі «за» і «проти». Те, що вам з ним буде цікаво програтися з ним, ще нічого не означає. Слід подумати про те, чи зможете ви приділяти достатньо уваги своєму вихованцеві: доглядати за ним, годувати його. Тут викладені найпростіші правила догляду за хом’яками, щоб він завжди був здоровим, чистим і задоволеним своїм життям.

Поради щодо придбання хом’яків

Краще всього купувати молодих хом’яків. Вони легше переносять зміну обстановки, швидше приручаються і більш схильні до дресирування. Перш ніж купувати тварин, потрібно порадитися з любителями зі стажем, дізнатися, як за ними доглядати, чим годувати.

Під час вибору хом’яка, щоб визначити стан здоров’я майбутнього вихованця, слід насамперед звернути увагу на його зовнішній вигляд і поведінку. У здорової тварини швидка реакція, шерсть щільно прилягає до тіла, гладка, без голих плям на тілі, очі блискучі, живі, дихання без хрипів і свисту.

Щоб визначити ступінь вгодованості, хом’яка беруть в руки і обмацують у нього грудну мускулатуру, оглядають клоаку (волосяний покрив навколо неї не повинен бути злиплий від калу). Купувати тваринок млявих, з тьмяними очима, худих, з випираючими ребрами або оголеними ділянками на тулубі, не варто – все це говорить про те, що тварина нездорова. Пам’ятайте, що найважливіше – покупка здорової тварини. Купувати хом’яків найкраще вдома або в зоомагазині, ніж на ринку. Це дає більші гарантії, що ви не придбаєте тварину з прихованими дефектами.

Як годувати хомяків

У клітці обов’язково має бути резервуар для води. Його можна купити в будь-якому зоомагазині. Крім цього у клітці повинні бути мисочки для сухого і свіжого корму. Ще повинен бути спеціальний камінь, об який хом’як буде сточувати зубки. Колесо для хом’яка це не тільки засіб розваги, але й прекрасний засіб боротьби із зайвою вагою, так як прогулянки по клітці не дадуть такого результату, як біг в колесі. Чистити клітку треба не рідше разу на тиждень.

І ще виявилося, що, не дивлячись на те, що хом’яки це гризуни і як би передбачалося, що всеїдні, є багато обмежень в у їхньому харчуванні. Наприклад, їм не можна такі продукти:

 • картопля
 • капуста
 • часник
 • цибуля
 • цитрусові
 • екзотичні фрукти й овочі й. т.д.
 • фруктові кісточки, так вони містять небезпечну для них кислоту у великих кількостях
 • солоний сир
 • ковбасу
 • солону, солодку, смажену й копчену їжу.

Можна годувати хом’яків такими продуктами:

 • Яблука,
 • Груші,
 • Банан,
 • Помідори,
 • Огірки,
 • Китайський салат (листовий салат),
 • Морква,
 • Кабачок,
 • Гарбуз.

Як ласощі для хом’яків можна купувати спеціальні зернові суміші. Хом’яки дуже люблять грати такою їжею. Так що виходить одночасно і їжа і розвага.

Як доглядати за хом’яком

Хом’ячки відрізняються надзвичайною охайністю. Вони розбивають своє житло на зони: спальню, до якої зазвичай примикає комора, туалет і місце для життєдіяльності. Постарайтеся при чищенні клітини, яке рекомендується проводити один раз на 3-5 днів, або акваріуму, який потрібно очищувати один раз на тиждень, не порушувати розташування цих зон, тому що хом’яки не люблять, коли хтось перебудовує їх «нірку» на свій лад. Надзвичайно чутливі звірята також і до зміни положення їх житла в просторі.

Зміни можуть не тільки викликати у хом’ячка панічний страх, але й призвести до розвитку серйозних захворювань. Особливо це відноситься до комори, яка має для хом’ячка величезне значення.

Напевно, багатьом власникам цих кумедних тваринок доводилося спостерігати таку картину. Побачивши, як господар наповнює годівниці їжею, хом’ячок вибирається з свого сховища і, не доторкнувшись до корми, починає жебракувати. При цьому він піднімається на задні лапки, різко трусить передніми, висовує мордочку між прутами клітки. Отримавши довгоочікувані ласощі, звір миттю кидається в комору, ховає їжу і відразу ж повертається назад, щоб випросити ще що-небудь. Так може тривати нескінченно довго.

Заповнивши комору, хом’ячок постійно ретельно перебирає свої припаси, переносить їх з місця на місце, покриває зверху все новими шарами тирси або паперу, намагається сховати свою комору від сторонніх очей.

Тому, якщо ви, прибираючи клітку, вирішите викинути всі складені в затишному містечку запаси, ваш маленький вихованець переживе справжнє горе.

Якщо ж ви будете робити таке спустошення постійно, то доведете тваринку до відчаю. Набравши корм в защічні мішки, хом’ячок буде метушливо бігати по клітці, відшукуючи більш затишний куточок, у якому ніхто не зможе виявити його комору. Тому всі запаси звірка краще не чіпати. Прибирати з клітини необхідно тільки старі продукти, які можуть заподіяти шкоду вашому улюбленцю, якщо він раптом надумає їх з’їсти.

У залежності від розміру клітки та кількості тванинок, які в ній містяться, її генеральне прибирання можна проводити один раз на 1-2 тижні, а ось туалетний кут доведеться вичищати практично щодня, якщо ви не хочете, щоб по вашій квартирі поширився специфічний Хомячий запах.

Перш ніж приступати до чищення клітини або акваріума, пересадіть хом’ячка, наприклад, в трилітрову банку. Потім заберіть підстилку і промийте піддон клітини або весь акваріум водою з розчиненою у ній сіллю. Сіль можна замінити на соду.

Для миття клітини або акваріуму також використовують шампуні, призначені спеціально для гризунів. Це ідеальний засіб для миття житла хом’яка, а ось мити самого хом’ячка цим шампунем все ж таки не варто.

Ні в якому разі не можна мити клітку миючими засобами – порошками, милом і т. д., тому що вони можуть викликати у хом’ячка алергію і навіть отруєння.

Не поспішайте викидати всю стару підстилку. Трохи тирси і паперу покладіть назад у клітку, щоб хом’ячок швидше освоївся після здійсненого прибирання.

Крім клітини, один раз на тиждень необхідно мити і поїлки, щоб вода в них завжди залишалася свіжою.

При утриманні хом’ячків у домашніх умовах необхідно підтримувати постійну температуру. Оптимальні її значення становлять 20-22 °С, а добові коливання не повинні перевищувати 3-4 °С, інакше звірята можуть впасти у сплячку.

Постійно стежте за станом здоров’я свого вихованця. Якщо ви помітите, що хом’ячок погано їсть, спить більше, ніж належить, чхає, чухається і т. п., обов’язково покажіть його ветеринарові, інакше через кілька днів тварина може померти.

Ознаки захворювання хом’яка

Хом’ячки є переносниками збудників ряду інфекційних захворювань, небезпечних і для людини. Якщо ви придбали хом’ячка в зоомагазині – вам нема чого боятися. Усіх тварин там суворо перевіряють. Хом’ячки, придбані зовсім недавно, ще не встигли повірити в добрі наміри своїх власників, агресивні, але після тривалого спільного життя разом з людьми, стають ручними. Влітку можна побачити, як дітлахи вигулюють своїх вихованців, дають побродити їм серед високої трави, поласувати нею. Хом’ячок може втекти і провести деякий час на природі або в підвалі будинку. Якщо знайдете його, не поспішайте повертати його на колишнє місце.

Краще всього показати хом’ячка ветеринарові, здати на аналіз його випорожнення. Можливо, лікар не зможе точно визначити діагноз, особливо, якщо з часу зараження пройшло не так вже й багато часу і зовнішні ознаки ще не дали про себе знати. У такому випадку краще 6-8 днів поспостерігати самим за тваринами.

Яскраво виражені ознаки захворювання у хом’яків:

 • Виявляє агресію, не властиву його характеру;
 • Лежить із заплющеними очима;
 • Важко дихає;
 • Хутро здається злегка вологим;
 • Хутро при легкому дотику легко випадає;
 • Утворення на шкірі виразок;
 • Тремтіння;
 • Частий сухий або рідкий стілець;
 • Присутність дрібних кровосисних (бліх, вошей).

Хвора тварина прагне усамітнитися, сховатися, відлежатися. У деяких випадках хом’яку за допомогою ветеринарного лікаря можна допомогти, але, як правило, спрацьовує закон: тварина не хворіє, тварина помирає.

Якщо ви впевнені, що інфекційного захворювання взятися нізвідки, але стілець тварини викликає заклопотаність, дайте хом’яку сиру картоплю – в ньому є крохмаль. Для досягнення більшого ефекту дайте погризти йому очищений корінь калгану або кірку граната. З медичних препаратів можна порадити фталазол (він закріплює) і етазол (знімає запалення) по 1 / 8 таблетки 2 рази на день. У невелику кількість води можна додати 2-3 краплі марганцевокислог о калію (марганцівки) до утворення злегка рожевого розчину.

Підкладайте в клітку до хом’яку гілочки дерев або дерев’яні палички, не захоплюйтеся м’якої їжею для тварини. Для його різців потрібна робота, інакше зуби почнуть рости, і хом’як може померти від голоду.

 

Оцінка статті:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Голосів:112, Середня оцінка: 4.76 із 5)
Loading ... Loading ...

Схожі статті:

 • Віка

  підскажіть у моєю манюньки біля носика кругленьке місце там де нема шерсті допоможіть та підкажіть буду дуже вдячна за допомогу

 • Vaskamalenyak

  ДОпоможіть будь ласочка! Мене звати Катя і в мене є джунгарський хомячок йому десь вже 2 роки і 6 місяців за останній час він почав себе дивно поводити зовсім не бігає в колесі почав дивно ходити ( він якось перше ходив ніби його живіт доторкався до паркету чи килиму а тепер він підіймає трохи задні лапи при цьому його хвіст опущений і виростає якись горб! Він став пікати. І став дуже утихомиренний як я його беру на руки то він дуже ніби кволий і сонний але тоже весь час пікає, а колись він навіть і 3 секунд не міг в мене на руках пробути. Ще в нього є щось під шиєю якась червона пляма! Я просто не знаю що робити а от сьогодні я видернула з нього один волосок його хутрячка бо той стирчав! Допоможіть будь ласка я дуже з анього хвилююсь! І ще  може 2 тижні чи тиждень назад моя сестра взяла його на руки і він випа з її рук і вдарився спиною об паркет! і після того може на 2 день я його взяла з клітки хотіла просто побачитись а він почав по іншому бігати але проблема не вцьому а втому шо я тоді побачила що під його шиєю була якась червнона плямка! Допоможіть меін будь ласка я дуже за нього переживаю!

 • Vaskamalenyak

  я ще хочу запитати в мого хомячка джунгарика в нього під шиєю там є кругл емсце і там не має шерсті! що це може означати бо просто колись там була шерсть!

 • http://how-to-do.org/ Andr1y

  Vaskamalenyak, Віка, якщо у хом’яка випадає шерсть, це може бути ознакою захворювання. Нажаль, я не ветеринар, тому поставити діагноз не можу. Але рекомендую звернутися до ветеринарну клініку. Якщо немає такої можливості, спробуйте задати питання на спеціалізованих зоофорумах.

 • marta

  мій хомяк також пчихав ,бо я його покупала і він нехотів закручуватися у рушник . я раджу тримати його в теплі. дорогі читачі мій хомяк здох від отруєння , ветеренар сказав , що хомякам можна воду , дом.яблука , траву і корм. від отруєння мій хомяк також спав і вночі і вдень . краще відвезіть його до ветеренара на повне обстеження.

 • Ivanu

  Як визначити по хомячку хлопчик це чи дівчинка? Тому що не знаю яку кличку йому (чи їй) дати!.

 • Asenka

  Я й сама не знаю, хотіла в своїх друзів запитати, але вони й самі не знають, бо ніколи не мали хом*ячків, а як і хтось і мав то забув!,

 • http://how-to-do.org/ Andr1y

  Візьміть хом’яка в руку та відпустіть: якщо побігла – значить “вона”, якщо побіг – значить “він” :) .
  Якщо серйозно, то можна визначити стать хом’яка наступним чином: переверніть хом’ячка черевцем вгору, тримаючи його спинку на долоні. У самців анальний і сечовипускальний отвори знаходяться на деякій відстані один від одного. У самок два отвори внизу живота розташовані майже впритул.

 • Sasha

  як доглядати за новонародженими хом’ячками???

 • Onisko1981

  підкажіть у мого хомячка сльозиться око таке враження що запалилось  що робити

 • Galka5b

  скільки разів на день давати хомякові їжу? А то я недавно купила і не знаю)

 • Marchukdasha

   у мене джунгурській хомячок сьогодні його захватив у зуби  (не джунгурській хомяк) але невкусив  у вечорі вана  важко дихала,лежала  із закритими очіма .Що робити ?                    скажіть будьласка =)

 • Marchukdasha

  хомяк гризе клєтку по ночям що робити?

 • Sofkaa1999

  скажiть будь ласка що робити якщо хомяк дуже бо1ться мене не хоче йти до мене на руки весь тремтить i тяжкоо дихаэ?

 • http://figli.pp.ua/ Zoolog

  Одіти костюм хом’ячихи. Вони продаються у зоомагазинах. Десь 100 грн. один
  А тоді до нього підходити. І страх пропаде. Через декілька підходів скинути костюм – головне систематично підійти до рішення

 • http://vklik.org.ua/ Trololo

  Вляти каструлю і ложку, підійти і зі всієї сили калатнути ложкою по каструлі. Якщо відкриє очі – то спить. Якщо ні то таки здох.

 • Trololo

  Катя, подайте в суд на сестру за моральну шкоду. На суму компенсації накупіть щасливого життя своєму хом’ячку. Бо йому не довго, а усіх радощів він уже позбувся. По всіх ознаках виходить, що впавши на паркет – він каструвався і тепер тому так дивно себе поводить.
  А на вас тримає образу. Подумайте чим можна догодити

 • Guest

  я  так  буду  делать  что  там  пишет  ок  

 • Назар

  дякую, завдяки вам, мій хомячок добре харчується, не кусає нічого і нікого, ніколи не чхає і не кашляє. Дякую, велике вам спасибі… До речі, чи можна хомячку мочити голову

 • Назар

  У хомяка дівчинки між шерстю на животі є маленькі соски, а в хлопчика немає

 • Semenyuk Vika

  я недавно купила хом яка ,скажіть будь ласка а його треба куупати?

 • rostik

  Скажіть будь ласка як визначити чи хомяк помирає від старості чи від хвороби скажіть будь ласка він вже став холодним і не ходить ,нічого не їсть за рано спасибі

 • Ляля)

  Да легко) Просто подивися на пысю, якшо довга то хлопчик, якшо нема то дывчинка)))

 • Ляля)

  звернися до ветеренара, він точно поможе)

 • Ляля)

  Просто він або змучений, або хворенький. Питання….це дівчинка чи хлопчик? І скільки він в тебе? (бо якшо 2 роки вже є, то хомяк просто помало здихає)

 • Ляля)

  Якщо йому вже є 2 роки, то він скоро має здихати, тому шо 2 роки для хом це вже як старість…. в мене тоже так було, шо хомяк дивно поводився, ходив не так як інші….і жалко його(((

 • Ляля)

  Звернися до ветеринара, але якшо йому є 2 роки то померає…

 • Ylia

  допоможіть будь ласка визначити хворобу хомяка.симптоми: чхання, млявість, втрата ваги, відмова від їжі і води, сутулення, вологість біля заднього проходу, агресивність. я думаю що це або запор або переохолодження.то що це може бути?

 • 380936912540

  Допоможіть..Міоя хомячика останнім часом шкультигає на ону праву лапку…Що з нею могло статись..Допоможіть…

 • 380936912540

  у мене джунгарський хомячок шкултигає вже 1 неділю що могло трапитись…скажіть будьласка

 • 380936912540

  мін хомяк пчихає що це означає…він може здохнути….

 • НасЯньКа

  Як розпізнати чи хом*як хворий?

 • НасЯньКа

  Як розпізнати чи хом*як захворів?

 • мм

  що означає якщо хом”ячок пікає?)

 • Лиза

  Якщо вона буває пікає що це?

 • Хр1сюльк0

  Ні в якому разі не можна його купати !!! Навіть не намагайтесь !!! Від купання його може продути , і він помре=(
  Не варто також купати бо він чистоплотний(сам себе миє , лиже , чіхає)

 • Хр1сюльк0

  Треба :
  по перше потрібно насипати опилки деревяні (10л в середньому 6 грн)
  по друге ОБОВЯЗКОВО має бути колесо для пробіжки
  по третє обовязково має бути вода ( не обовязково купувати поїлку , налийте в кришку від баночки (у мене був хомяк , купила поїлку-не пив=((())
  по четверте купіть йому маленьку хатинку і запхайте у клітку (він буде там ховатись, спати)
  по пяте можете придбати для нього мисочку для їди , щоб йому було з відки їсти

 • Яринка

  Я підстелюю свому хомьячку полотенце ,,, а потім коли пройшов день я подивилася на полотенце і там була така червона штука я незнаю що це ) порадьте що робити?

 • Наташа

  Подскажите пожалуйста) 2 недели назад моя хомочка родила 4-х малышей. 2-х из них я хочу оставить, еще мальчика и девочку. Можна ли их содержать в одной клетке, со взрослыми хомяком и хомкой. Клетка большая, просторая. Не будет ли хомочка столь же агресивоной как в послеродовой период? Заранее благодарна за советы

 • влад

  Трололо ти дибіл по-натурі,в людей проблеми ,а ти тут ржеш!!

 • ВІКА

  Допоможіть!!!! Мій хомячок( джунгарський) лежить на спині, в нього дуже круглий живіт я навіть сама його годую бо він не може сам їсти, коли стае на лапкі то відразу падае.ПОРАДЬТЕ ШОСЬ!!!!!

 • cuker111

  як взнати скіки хомяку років?

 • Діана Кульчицька

  чи можна давати сіно хомякам?

 • Олеся

  Так можна у мене був хомячок ну точніше вон, Сонька (так хомячка звали) вона любила робити собі кубло і там спати:)

 • yana

  як перевірити хом’ячок хлопчик чи дівчинка? Якщо він пручається

 • Діма

  я десь тиждень назад купив хомяка перші пару днів я за ним нічого не помічав він просто спас а зара тількі як настає вечір він почінає гризти клітку що роьити?

 • Nataly Lopushanska

  допоможіть будь ласка!Я хочу придбати хомяка і не знаю кого краще хлопчика чи дівчинку.Хто поводиться чемно,не створює ніякий гуркіт вночі хлопчик чи дівчинка?Хто довше живе?

 • Толя

  Він взагалі живий?

 • Толя

  коли купуєш мають сказати

 • Толя

  у спеціальному піску

 • Толя

  він міг у колесі її пошкодити

 • Толя

  чекає принца у білому колесі

 • Trololo

  дати запити коняком і похоронити

 • Толя

  А полотенце не чорне?

 • Anatoliy.kow@mail.ru

  мабуть вагітний

 • Марта

  Катя у мене вже було 3 хом’ячка зараз четвертий.Нехочу тебе засмучувати але твій хом’ячок напевне уже здихає.

 • люба

  краще дівчинка

 • Маріанна

  Допоможіть. Хомячиха. народила. Хомяченят. Пройшло 2. Місяці. Я. Вона ще. Не. Підпускає. Мене. До. Потомства

 • Аліна

  Скажіть будьласка чи можна ставити клітку з хомячком біля телевізора.І чи обовязково його потрібно купати.І че саме важливе як зрозуміти чи це хлопчик чи дівчинка?

 • Ксюха

  Я недавно купила хомячка,йому десь приблизно рік,але він помало ходить,і ще трошки мене боїться)Підскажіть чи з ним все впорядку,і як мені його до себе привчити?

 • Іра

  дньом спить вночі гуляє а також зверни увагу чк він дихає коли важко звернись до ветеренара

 • Оля 11 jkz

  можливо це “лишай”, У вас удома є кіт? бо якщо у кота є “лишай” (а таке часто буває у котів), то при любому контакті з котом у хомяка може передатися ця хвороба!

 • Оля 11 jkz

  2 раза на день-зранку і ввечері ,якщо у вас немає резервуара для води, то потрібно давати щось сочне!

 • Оля 11 jkz

  мала клітка

 • Оля 11 jkz

  значить буде родити

 • Оля 11 jkz

  щось болить

 • Оля 11 jkz

  будь ласка порадьте щось! в мене є хомячиха , їй 6 місяців і хомяк йому 3 місяці .
  Вони не хочуть спарюватись, коли я пускаю їх у коробку обох, то хомячиха кусає хомяка за живіт , він піщить і тікає , забивається в куток. Що мені робити я хочу розмножувати хомячків. спеціально купила для цього хомяка до хомячихи! Допоможіть!

 • Оля 11 jkz

  тирсу , спеціальні гранули для хомяків чи нарвати звичайних столових салфеток

 • Оля 11 jkz

  не можна давати полотенце

 • Оля 11 jkz

  не можна. Кліток повинно бути скільки стільки хомяків

 • Оля 11 jkz

  самці спокійніші за самок!

 • Оля 11 jkz

  хлопчик спокйніший в мене самої є хлопчик і дівчинка в різних клітках.
  вона цілу ніч шумить не можна спати , а він спокійний

 • Оля 11 jkz

  постарайтеся забрати якщо минуло 2 місяці!
  може поїсти їх якщо не заберете

 • Оля 11 jkz

  погортайте на сторінці я тільки що писала як визначити хл. чи дівч.!
  Біля телевізора, компютера чи інших небезпечних для хомяка речей ставити не можна! Купати також не можна бо простудиться і помре!

 • Оля 11 jkz

  нічого не вдієш хіба шо змазати оливковою олією клітку чи лимонним соком вони цьго не люблять чи просто купити більшу клітку!

 • віта

  Мого хомяка погриз інший і у нього під вушками маленькі рани , що РОБИТИ? ДОПОМОЖІТЬ…

 • Юля

  можливо підкажете, моя хомочка сирійська раптово захворіла, повзала по клітці з заплющеними оченятами, животик грубий, коли доторкалась до нього, то розумію , що її болить. нічого не їсть не п’є, вже два дні, я переложила її в коробочку і вона так нерухомо лежить зрідка хитає в різні боки головою, ротик пересох. потемнів, я розумію що її не врятувати, але хочу зрозуміти причину, так шкода що вона мучиться, ветеринар сказав, що лікувати нема сенсу, тільки чекати…Вона народжувала 2 рази, і два рази я бачила лише по одному дитинчатку, яке на наступний день кудись дівалося, напевне зїдали його чищо? Може таке бути що вона не змогла розродитись? Заборонену їжу не давали, застудитися теж не могла, а зі самцем все нормально.

 • марія

  “лишай” може бути і в людей.У моєї подруги був лишай

 • марія

  У мене тоже був хомяк. Він помер.Але останній рік він тоже мав горб, хоча він не падав.Це може зявитись через старість.

 • Аня

  Я тільки 2 дні тому купила хомяка ,через один день купила хатинку він полюбив її.Тепер деколи цілими днями спить ,деколи під колесом

 • Аня

  що робити з його спанням

 • Кошка

  У мене хом’як і дивує те ,що він днем спить, а в ночі бушує.
  Це норма?